В Україні, попри загальне зростання надходжень від туристичного збору, значна частина ринку продовжує працювати нелегально – для громад це прямий шлях до втрати необхідних фінансових ресурсів. Податківці оцінюють, що наразі в тіні перебуває від 20% до 30% вітчизняного туристичного ринку. Одним із рішень, яке допоможе вивести ринок з тіні, є запуск пілотного проєкту у двох областях України.
Про це повідомляє Державна податкова служба.
Сьогодні в Україні офіційно зареєстровано понад 8 тис. платників туристичного збору. Проте майже третина територіальних громад досі взагалі не запровадили цей платіж на своїй території.
"Ми проаналізували ситуацію і виявили у громадах, де не встановлений туристичний збір, понад 500 платників, які мають вид діяльності, пов'язаний з наданням туристичних послуг. А це – пряма втрата потенційних доходів для місцевих бюджетів", – наголосила очільниця ДПС Леся Карнаух.
Відновлення внутрішнього туризму
Попри високий рівень тінізації, легальний сегмент все ж демонструє позитивну динаміку. За підсумками 2025 року туристичний збір приніс до бюджетів 359 млн гривень. А за перший квартал 2026 року скарбниці поповнилися ще на понад 82 млн гривень, що на 23,6% перевищує показники аналогічного періоду минулого року.
Пілотний проєкт із детінізації
Щоб допомогти органам місцевого самоврядування вивести бізнес із тіні, Податкова служба запустила пілотний проєкт у чотирьох громадах Чернівецької та Хмельницької областей. Для його реалізації ДПС налагодила з областями регулярний обмін аналітичними даними: від інформації про сплачені суми до податкових боргів та пільг.
У відомстві наголошують, що легалізація туристичних точок – це не лише про туристичний збір, але й про офіційну роботу бізнесу зі створенням легальних робочих місць, сплату ПДФО, податку на нерухомість та землю, що у взаємодії дає потужний комплексний ефект для економіки всієї громади.
Нагадаємо, ФДМУ пропонує бізнесу перетворити відомий замок Шенборнів на Закарпатті на прибутковий туристичний хаб.

