Державна програма підтримки багатоквартирних будинків "СвітлоДІМ" профінансувала проєкти з енергонезалежності вже на понад 410 млн грн. За ці кошти мешканці закупили обладнання для стабільної роботи критичної домової інфраструктури – подачу освітлення, водопостачання, тепла, а також роботу ліфтів під час відключень електроенергії.
Про це повідомляє Міністерство розвитку громад та територій України.
Географія та розподіл фінансування
За даними відомства, станом на початок травня фінансування отримали 1 622 багатоквартирних будинки, левова частка яких знаходиться у Києві (понад 1030 об'єктів) та на Київщині (понад 500). На Харківщині – регіоні, який доєднався до програми "СвітлоДІМ" лише у квітні, профінансовано вже майже 80 будинків. Наразі на закупівлю обладнання постачальникам вже фактично перераховано понад 330 млн грн.
Хто найактивніше залучає кошти?
Від початку дії програми співвласники будинків подали майже 3 тис. заявок, з них абсолютна більшість (71%) – від ОСББ (71%), ще 20% припадає на управителів і 9% – на обслуговуючі кооперативи. Найбільший попит на автономні системи очікувано демонструють будинки середньої та великої поверховості, де потреба в стабільному живленні значно вища: 49% погоджених заявок надійшло від будинків на 7–16 поверхів, 32% – від багатоповерхівок (17 поверхів і вище) й ще 19% – від будинків на 5-6 поверхів.
Що купують замість генераторів?
Статистика заявок демонструє тренд на встановлення гібридних та акумуляторних систем, які забезпечують автономність без постійних витрат на паливо. Загалом у структурі запланованих покупок 71% припадає на акумулятори та інвертори (по 38% та 33% відповідно), 11% – на сонячні панелі, 10% – на блоки керування високовольтними батареями. Водночас класичні паливні генератори різних типів становлять лише 8% від загального обсягу замовленого обладнання.
Нагадаємо, що за програмою "СвітлоДІМ" співвласники багатоповерхових будинків можуть отримати від 100 до 300 тис. грн на купівлю автономних джерел електроенергії.

