У четвер, 19 лютого, Нацбанк України ухвалив рішення про віднесення до категорії неплатоспроможних одразу двох фінансових установ – АТ "Перший інвестиційний банк" та АТ "Мотор-Банк". Обидва банки втратили платоспроможність через ідентичні причини: тривале ведення ризикової діяльності, нестачу капіталу та ігнорування вимог регулятора щодо фінансового оздоровлення.
Про це повідомила пресслужба НБУ.
Чому банки виводять з ринку?
Ще 16 грудня 2025 року НБУ визнав ці установи проблемними, оскільки їхній регулятивний капітал впав нижче встановленого мінімуму (200 млн грн). Регулятор надав їм час на виправлення ситуації, однак банки не виконали вимог і не подали доопрацьованих Планів фінансового оздоровлення. На момент ухвалення рішення про неплатоспроможність фінансові показники установ були критичними: регулятивний капітал "Мотор-Банку" впав до 173 млн грн, а у "Першому інвестиційному банку" він становив лише 73 млн грн.
Чи є загроза для банківської системи?
У Нацбанку запевняють, що банкрутство цих двох установ жодним чином не вплине на стабільність банківського сектору України, через те, що жоден із них не належав до системно важливих. Частка кожного банку на ринку становила мізерні 0,01% від загальних активів платоспроможних банків.
Що буде з грошима клієнтів?
Відповідно до законодавства, що діє на період воєнного стану, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) відшкодує клієнтам 100% суми їхніх вкладів, включно з нарахованими відсотками станом на день, що передує початку процедури виведення банків з ринку.
Нагадаємо, раніше НБУ рекомендував банкам посилити фінмоніторинг для виявлення компаній-оболонок та підозрілих ФОПів.

