У квітні 2026 року українська митниця перерахувала до держбюджету 73,9 млрд грн, однак одночасно бізнес та імпортери скористалися значним обсягом пільг – 37,9 млрд грн, що еквівалентно понад 51% від усіх надходжень.
Про це повідомляє Державна митна служба.
Порівняно з квітнем 2025 року обсяг звільнень від сплати митних платежів збільшився більш ніж на половину – до +13,1 млрд грн, або +52,8% у річному вимірі. З початку 2026 року загальний обсяг митних преференцій уже сягнув 142,1 млрд грн, що на 55% більше, ніж за той самий період минулого року.
Де держава найбільше недоотримує митні надходження
Структура пільг у квітні показує концентрацію на кількох ключових напрямах:
- оборонний імпорт — 54,5% (20,7 млрд грн),
- сировина для тютюнового виробництва — 16,7% (6,3 млрд грн),
- режими вільної торгівлі — 10,2% (3,8 млрд грн),
- енергетичне відновлення — 7% (2,7 млрд грн),
- імпорт природного газу — 7% (2,7 млрд грн),
- інші законодавчі винятки — 4,4% (1,7 млрд грн).
Що стоїть за зростанням
Розширення пільг відображає структурні пріоритети імпорту: посилення оборонних закупівель, підтримка енергетичної інфраструктури та використання механізмів міжнародної торгівлі без митних бар'єрів. У результаті система митних надходжень дедалі більше балансує між фіскальною функцією та режимами економічної підтримки ключових секторів.
Нагадаємо, Державна митна служба України розпочала масштабне оновлення технічних засобів контролю та вдосконалює систему управління ризиками, щоб підвищити ефективність роботи на пунктах пропуску.

