В Україні планують значно розширити програму безкоштовного гарячого харчування у школах. Уже понад 2 млн учнів користуються такою підтримкою, а з вересня 2026 року до програми долучаться близько 3 мільйонів дітей.
Про це заявила прем'єр-міністр Юлія Свириденко.
Вона зазначила, що реформа шкільного харчування впливає не лише на здоров'я дітей, а й на підтримку місцевих громад та економіки. Вона створює робочі місця та стимулює локальне виробництво продуктів.
Основні напрямки реформи
Основні напрямки реформи шкільного харчування наступні:
- Модернізація шкільних кухонь – у держбюджеті на 2026 рік закладено 1 млрд грн на оновлення харчоблоків, закупівлю сучасного обладнання та підвищення безпеки приготування їжі.
- Централізовані фабрики-кухні – впроваджуються кухні, що забезпечують приготування великих обсягів страв для декількох шкіл одночасно. Перші такі об'єкти вже з'явилися у громадах Запорізької, Вінницької, Київської, Львівської та Сумської областей.
- Кулінарні хаби та навчання кухарів – на базі закладів професійно-технічної освіти створюють сучасні хаби для підготовки та підвищення кваліфікації кухарів. До сьогодні навчання пройшли майже 9,5 тисячі фахівців, з яких понад 3 тисячі — за минулий рік.
- Залучення приватного сектору – організація шкільного харчування перетворюється на економічний процес, у який активно інтегровано бізнес. Це дозволяє підвищувати ефективність, контроль якості та зменшувати тіньові процеси в харчовій сфері.
Прем'єр-міністр підкреслила, що реформа підтримує здоров'я дітей, економічну активність громад і розвиток локального виробництва. Водночас завдяки централізованим кухням та сучасним технологіям приготування страв система стає більш прозорою та ефективною.
Раніше повідомлялося, що загалом у проєкті Державного бюджету на 2026 рік на організацію безкоштовного харчування для школярів передбачено 14,4 млрд гривень. Для старту першого етапу громадам уже спрямували майже 5,9 млрд гривень субвенції.

