У квітні 2025 року українські домогосподарства різко зменшили попит на іноземну валюту, що стало однією з ключових тенденцій готівкового ринку. Про це повідомив заступник голови Національного банку України Юрій Гелетій під час брифінгу в Києві.
"У нас суттєво зменшилася активність домогосподарств. Ми наразі спостерігаємо навіть чисту пропозицію валюти протягом останніх днів", — зазначив Гелетій.
За словами посадовця, середньоденний попит на готівковому валютному ринку у квітні впав до $17 млн, тоді як у березні він становив $31 млн, а в лютому — $41 млн. Така динаміка свідчить про зміну настроїв населення щодо збереження коштів у валюті.
На безготівковому ринку також помітна активізація: валова пропозиція валюти зросла до $240 млн на день у березні, порівняно з $213 млн у лютому. Водночас валовий попит залишився майже незмінним, що ще більше посилило загальну пропозицію іноземної валюти на ринку.
Ці фактори сприяють зміцненню національної валюти.
"Ми спостерігаємо протягом березня і квітня ревальвацію гривні відносно долара", — підкреслив Гелетій.
Втім, ситуація на міжнародних фінансових ринках також має вплив на валютні тенденції в Україні. Через тарифні протистояння зростає волатильність, а долар демонструє ослаблення щодо євро. Як наслідок, навіть при укріпленні гривні до долара, вартість євро для українців зростає через зміну крос-курсів.
"Не зважаючи на ревальвацію в парі гривня-долар, ми спостерігаємо девальвацію гривні до євро", — додав заступник голови НБУ.
За офіційними даними Нацбанку, у березні чиста купівля валюти населенням скоротилася до $720 млн, що помітно менше ніж у лютому ($958 млн) та січні ($1,48 млрд).
Таким чином, весна 2025 року ознаменувалася поверненням довіри до національної валюти, зниженням валютної паніки та стабілізацією на готівковому ринку.
Як раніше стало відомо, ліміти НБУ зменшили обсяг карткових переказів на 80 млрд грн щомісяця.

